Jak wybrać kije trekkingowe odpowiednie dla siebie?

Badania dowodzą, że korzystanie z kijów trekkingowych angażuje znacznie więcej mięśni niż tradycyjne wędrówki górskie. Mięśnie rąk, pleców, a nawet brzucha – wszystkie te mięśnie są zaangażowane podczas marszu, co pozwala odciążyć kręgosłup, nogi, a szczególnie kolana. Kije trekkingowe poprawiają równowagę, co jest szczególnie odczuwalne podczas schodzenia.

Karbon czy aluminium – który materiał wybrać na kijki trekkingowe?

Materiały, z których wykonane są kije trekkingowe, mają przede wszystkim wpływ na ich wagę, ale także na wytrzymałość na złamania. Kije karbonowe są znacznie lżejsze i są idealnym wyborem dla osób, które chcą zredukować wagę bagażu w górach. Aluminium jest cięższe, ale bardziej wytrzymałe. Dodatkowo, pod naciskiem delikatnie się odkształca, co amortyzuje wstrząsy. Kije aluminiowe są zazwyczaj również tańsze. Jeżeli więc cena jest dla nas istotna, a kijów używamy sporadycznie i nie przeszkadza nam ich nieco większa waga, warto wybrać wersję aluminiową.

Z ilu segmentów powinny składać się kije trekkingowe?

Większość kijów trekkingowych składa się z trzech segmentów. Taka konstrukcja to kompromis między wytrzymałością a wygodą transportu. Modele te są uniwersalne i nadają się do łatwych wędrówek, wymagających trekkingów.

Kijki czterosegmentowe są krótkie po złożeniu, ale mniej wygodne w rozkładaniu i mniej wytrzymałe. Są dobre dla turystów z małymi plecakami.

Kijki dwuczęściowe składają się z dwóch segmentów i tylko jednego elementu blokującego, dlatego są najmniej awaryjne. Często wybierają je narciarze, turyści zimowi jednak po złożeniu mają 80 cm i więcej.

Który system blokady jest lepszy?

Najpopularniejsze systemy blokowania kijów to zatrzaski lub skręcanie wewnętrzne. Zatrzaski są zdecydowanie wygodniejsze. Wystarczy przesunąć specjalny uchwyt, aby usztywnić kijek. Można to zrobić nawet w grubej rękawiczce, gdy na zewnątrz panuje silny mróz. Ten system jednak wpływa na cenę sprzętu – takie warianty są zazwyczaj droższe. Kije ze skręcanym systemem są zazwyczaj tańsze, ale bardziej narażone na uszkodzenia. Miejsce, które stale dokręcamy, może się zepsuć, a w rezultacie nie blokować kijka. Wtedy trzeba wybrać inne miejsce do dokręcenia elementów. Aby solidnie skręcić tego typu system, zazwyczaj trzeba to zrobić gołą dłonią, aby sprzęt się nie ślizgał.

Jak wybrać odpowiednią długość kijów trekkingowych

Zgodnie z zasadami, prawidłowo dobrany kij trekkingowy powinien tworzyć kąt prosty z przedramieniem, przy czym staw łokciowy również powinien tworzyć kąt 90 stopni. Aby to osiągnąć, należy stanąć prosto na płaskiej powierzchni, trzymać kij w dłoni i zgiąć łokieć, oprzeć kij na ziemi, a następnie odpowiednio go zablokować. Ta długość może ulegać zmianom na szlaku górskim – podczas podejść można skrócić kij, natomiast podczas zejść – wydłużyć, aby móc na nim podpierać. Niektóre modele kijów mają dodatkowy gąbkowy uchwyt pod główną rękojeścią, co umożliwia tzw. “dolny chwyt” podczas podejścia – w takim przypadku dodatkowa regulacja jest niepotrzebna.