Noclegi Ciche

Ciche koło Zakopanego to wieś położona w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Znajduje się na granicy regionów Kotliny Nowotarskiej i Pogórza Gubałowskiego, pod względem historyczno-etnograficznym należy natomiast do Podhala. Zabudowania i pola znajdują się w dolinie potoku Cichy i na stokach okolicznych wzniesień Pogórza Gubałowskiego. Dziś wieś stanowi bardzo duże sołectwo. Po co więc jeździmy do Cichego? Przede wszystkim, by wypocząć w Tatrach, pozwiedzać region i powędrować po górach oraz po prostu na urlop i by miło spędzić czas.

Ciche to idealne miejsce na wyjazd o każdej porze roku. Należy podkreślić fakt, że wieś Ciche jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce – rozciąga się bowiem na długości aż 14 km, a jest zamieszkiwana przez blisko 3 tysiące mieszkańców. Jak na góry przystało, cieszy się zainteresowaniem przez cały okrągły rok. Ciche stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego Podhala, dlatego też każdy będzie tu zadowolony, niezależnie od miesiąca w którym przyjedzie. Rzecz jasna, najlepiej jest się tu wybrać w okresie wiosenno-letnim, kiedy to przyroda budzi się do życia, a widoki są naprawdę malownicze.

Ciche znajduje się w doskonałej lokalizacji – blisko stąd na szlaki górskie. A i w samej miejscowości jest co robić. Okres jesienno-zimowy sprzyja tu grzybobraniu. W pobliskich lasach, jeśli będziemy mieć odrobinę szczęścia, znajdziemy masę tych skarbów, jakie kryje w sobie las. Klimat tu panujący pozwala oderwać się od codzienności, a spokój i cisza tu panująca gwarantuje udany wypoczynek.

W samej miejscowości nie mamy zbyt wielu zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Nie liczy się jednak ilość, ale jakość. Są to głównie budowle sakralne. I tak bez wątpienia warto odwiedzić tutejsze świątynie – kościół pw. Najświętszej Maryi Panny oraz kościół pw. Świętego Józefa Robotnika. W Cichym znajdują się również przydrożne kapliczki – drewniane i murowane, pochodzące z XIX wieku.

Warto podkreślić, że region wraz z okolicznym Czarnym Dunajcem, od 2016 roku ma status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Miejscowymi walorami naturalnymi są bowiem złoża torfu leczniczego – borowiny, a także unikalny klimat. Uważa się, że jest on bardziej korzystny, aniżeli w pozostałych częściach Podhala. Zauważalne jest to chociażby w średnich rocznych temperaturach oraz niższej ilości opadów. Borowina znajduje zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych oraz schorzeń ginekologicznych, wykazuje również właściwości bakteriobójcze.

Region Podhala kojarzony jest również ze smakowitymi daniami tutejszej kuchni regionalnej. Co prawda Ciche nie oferuje nam żadnych restauracji, z wyjątkiem obiektów noclegowych serwujących wyżywienie, jednak powinniśmy koniecznie spróbować tutejszych dań. I tak, z pewnością nikt nie wyobraża sobie by nie zjeść oscypka, gdy jest się w górach – to propozycja obowiązkowa. W daniach króluje tu głównie jagnięcina, kwaśnica, gałuski ze spyrkom i cebulą, czy też moskole. Znajdziemy to prawie w każdym miejscu. Smak tych dań z pewnością już na zawsze będzie nam się kojarzył z urlopem w górach, dzięki czemu będziemy chcieli tu powracać.

W bazie noclegowej Cichego można znaleźć obiekty z kategorii agroturystyka, kwatery i pokoje oraz domki. Chętnie rezerwują je grupy oraz rodziny z dziećmi, które mogą korzystać z większej przestrzeni. Warto więc wybrać się do Cichego na urlop i cieszyć się pięknem okolicznej przyrody oraz spokojem i ciszą.

agroturystyka Bernadeta Tyrała |