Długosiodło to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Długosiodło . Leży nad rzeką Wymakracz i jest siedzibą gminy Długosiodło. W 1262 roku pod Długosiodłem miała miejsce przegrana bitwa mazowieckiego rycerstwa ze sprzymierzonymi siłami Litwinów, Rusinów i Jaćwingów dowodzonymi przez Mendoga i Szwarna.
Długosiodło ma bogatą historię. W drugiej połowie XVI wieku była to prywatna wieś duchowna położona w powiecie kamienieckim ziemi nurskiej województwa mazowieckiego. W latach 1921–1931 wieś leżała w województwie białostockim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Długosiodło. Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku wieś zamieszkiwało 1744 osoby, z czego 942 było wyznania rzymskokatolickiego, 1 ewangelickiego a 801 mojżeszowego. Jednocześnie 987 mieszkańców zadeklarowało polską przynależność narodową a 757 żydowską. Było tu 260 budynków mieszkalnych. Miejscowość należała do parafii rzymskokatolickiej w Długosiodle.
W wyniku agresji III Rzeszy na Polskę we wrześniu 1939 wieś znalazła się pod okupacją niemiecką i przez cały jej okres wchodziła w skład dystryktu warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa. W latach 1954–1972 wieś należała i była siedzibą władz gromady Długosiodło. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa ostrołęckiego.
W miejscowości znajduje się kościół, który jest siedzibą parafii św. Rocha, ufundowanej w 1481 roku. Od 2003 roku w Długosiodle odbywają się organizowane przez gminę i nadleśnictwo Wyszków Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Aktorów w grzybobraniu. Opodal kościoła rośnie okazały dąb szypułkowy Jan, o obwodzie pnia 710 cm i wysokości 25,5 m. Jego wiek to około 534 lat (miał zostać posadzony podczas budowy pierwszej kaplicy w parafii).
nocleg domek w Długosiodle | nocleg domki letniskowe i pokoje gościnne Mario |