Gietrzwałd to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. Jest to siedziba gminy Gietrzwałd, przy drodze krajowej nr 16 Olsztyn – Ostróda, 20 km na południowy zachód od Olsztyna. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Historia Gietrzwałdu sięga czasów średniowiecza, kiedy to wieś została zlokalowana na 70 łanach, na prawie chełmińskim, na pruskim terytorium Gudikus, dnia 19 maja 1352 roku, przez kapitułę warmińską. Zasadźcą był sołtys Dittrich lub Ditter. Od jego nazwiska utworzona została niemiecka nazwa wsi Dietrichswalde, która została następnie spolszczona na Dzietrzwałd, Jetrzwałd i w końcu – na Gietrzwałd.
W XVII wieku we wsi mieszkało 17 gospodarzy-gburów, działał młyn oraz dwie karczmy. W 1789 roku we wsi było 59 domów, a mieszkańcy w zdecydowanej większości mówili po polsku.
W XIX wieku Gietrzwałd liczył około 1000 mieszkańców, z których wszyscy, oprócz jednej rodziny, byli Polakami i katolikami. We wsi działała szkoła katolicka. W Gietrzwałdzie powstał pomysł utworzenia „Gazety Olsztyńskiej”. Tu żył i pracował Andrzej Samulowski, założyciel pierwszej księgarni na Warmii.
W XX wieku Gietrzwałd rozwijał się jako miejscowość turystyczna i sanktuarium. W okresie międzywojennym powstała tu pierwsza polska szkoła oraz przedszkole. W Gietrzwałdzie działała również biblioteka Towarzystwa Czytelni Ludowych.