Noclegi Jedwabno

Jedwabno to gmina wiejska położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. W latach 1975-1998 gmina była położona w województwie olsztyńskim. Herb gminy przedstawia czerwony zamek z wieżami, na których siedzą dwa czarne kormorany. Zameczek symbolizuje istniejący tu kiedyś gród obronny pruskiego plemienia Galindów, a kormorany to ptaki charakterystyczne dla tego regionu. Zamek położony jest nad wodą, którą obrazuje błękitno-biała fala, symbolizująca jeziora i rzeki, tak liczne w tym regionie.

Przez gminę przebiega droga krajowa 58 oraz droga wojewódzka 508. Gmina posiada oczyszczalnię ścieków (od 1993 roku). Na terenie gminy znajduje się Zespół Szkół w Jedwabnie wraz z filią szkoły podstawowej w Nowym Dworze oraz Przedszkole Samorządowe w Jedwabnie. Dla mieszkańców i turystów dostępne są ośrodki kulturalno-sportowe, takie jak Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie, Gminna Biblioteka Publiczna w Jedwabnie, Stadion sportowy w Jedwabnie, obiekt sportowy “Orlik” oraz świetlice wiejskie w miejscowościach: Lipniki, Szuć, Narty, Nowy Dwór, Burdąg, Waplewo i Małszewo. Na terenie gminy działa również Przychodnia lekarska WAMED w Jedwabnie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedwabnie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców działają cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (Jedwabno, Szuć, Nowy Dwór i Burdąg).

Gmina Jedwabno słynie z licznych jezior, lasów obfitych w runo leśne i dziką zwierzynę oraz z czystego powietrza pełnego zapachu aromatycznych olejków z drzew. Czyste jeziora stanowią bazę dla kajakarstwa, wędkarstwa i rekreacji. Piaszczyste plaże, przejrzysta woda, wypożyczalnie sprzętu wodnego, pola biwakowe i ławeczki nad brzegiem jezior zapewniają możliwość uprawiania sportów wodnych. Dla amatorów wędrówek pieszych oraz wycieczek rowerowych stworzono kilka ścieżek rekreacyjnych urozmaiconych pod względem stopnia trudności i przystosowanych do samodzielnego zwiedzania. Warto także zatrzymać się w wioskach gminy i poczuć przyjazną atmosferę festynów wiejskich.

Na terenie gminy znajdują się również zabytki wpisane do rejestru zabytków nieruchomych: kościół parafialny pw. św. Józefa z czerwonej cegły z 1930 roku wraz z plebanią w Jedwabnie; cmentarz rzymskokatolicki z 1930 roku w Jedwabnie; karczma z zajazdem z XVIII/XIX wieku w Małszewie; młyn wodny z 2 połowy XIX wieku w Małszewie; kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki parafialny pw. św. Wojciecha z 1901-02 roku w Nowym Dworze; oraz zabytkowe chaty w miejscowościach Szuć, Kot, Małszewo, Jedwabno, Burdąg i Nowy Dwór.

nocleg ośrodek wypoczynkowy zacisze |