Noclegi Katowice

Katowice, położone w centralnej części województwa śląskiego, kojarzone są głównie z przemysłem, kopalniami węgla i smogiem. Jednak miasto to przeszło wielką metamorfozę i dziś oferuje wiele wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć.

Katowice, Łódź i Gdynia to miasta w Polsce, których centra nie wywodzą się ze średniowiecznych miast lokacyjnych. Ich urbanistyczny układ powstał w XIX i XX wieku w wyniku połączenia wsi i osiedli robotniczych podczas dynamicznego rozwoju. Nie znajdziemy tu architektury gotyckiej, renesansowej czy barokowej, ale to właśnie w tym unikalnym charakterze miasta tkwi jego urok.

Najczęściej odwiedzanymi przez turystów miejscami są: Nikiszowiec – dawne osiedle robotnicze dla górników, Muzeum Śląskie z punktem widokowym, Muzeum Historii Katowic i Dolina Trzech Stawów.

Katowice są również miejscem przyjaznym naturze. Na ich terenie znajdują się dwa rezerwaty przyrody, m.in. „Źródła Kłodnicy” oraz liczne obszary zielone, takie jak Katowicki Park Leśny. Park Śląski to kolejny popularny obszar rekreacyjny, który położony jest na granicach miast: Katowic, Chorzowa i Siemianowic. Na spacer warto udać się do Lasu Murckowskiego – rezerwatu przyrody chroniącego pozostałości Puszczy Śląskiej. Można tam podziwiać 150-letnie buki oraz liczne okazy buków i dębów. Dolina Trzech Stawów to zaś kompleks rekreacyjno-sportowy, który oferuje liczne atrakcje, takie jak ścieżki rowerowe, przystań wodna i boiska do siatkówki plażowej.

Podczas wizyty w Katowicach nie można ominąć Nikiszowca – unikalnej dzielnicy słynącej z wielorodzinnej zabudowy. Spacerując po jej podwórkach, można poczuć klimat minionych lat i zobaczyć wyjątkowe detale architektoniczne.

Rynek w Katowicach, stanowiący jeden z głównych placów Śródmieścia, warto odwiedzić ze względu na liczne historyczne obiekty, takie jak Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego czy kamienice mieszkalne.

Muzeum Śląskie jest nowoczesnym obiektem, mieszczącym się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Wśród licznych wystaw, szczególną uwagę zwraca kolekcja malarstwa polskiego z lat 1800-1945. Wieża widokowa oferuje zaś znakomite widoki na miasto i jego charakterystyczne budynki. Muzeum Historii Katowic jest kolejnym interesującym miejscem, które warto odwiedzić. W skład obiektu wchodzą drewniany kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, dawna pralnia i magiel, a także dawne mieszkanie małżeństwa artystów – Barbary i Stanisława Ptaków. Oddział Grafiki im. Pawła Stellera to kolejna cenna atrakcja dla miłośników sztuki.

Miłośnicy kulinariów nie mogą opuścić Katowic bez spróbowania typowych dań śląskich, takich jak rolady, karminadle, kluski śląskie czy modra kapusta. W mieście znajdziemy wiele lokali oferujących lokalne smaki i tradycyjne przysmaki.