Noclegi Opole

Opole, usytuowane w południowo-zachodniej Polsce na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, otacza malownicza rzeka Odra. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, a rzeka Odra płynie przez to miasto jako druga co do wielkości rzeka Polski.

W Opolu znajduje się wiele pomników przyrody i terenów objętych ochroną, wśród nich m.in.: Obszar Chronionego Krajobrazu „Las Grudzicki”, użytki ekologiczne „Dolina Strugi Lutnia”, „Grudzicki Grąd” i „Łąki w Nowej Wsi Królewskiej”, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe „Kamionka w Groszowicach”, „Kamionka Piast”, „Kamionka Odra”, „Żwirownie w Malinie” oraz „Dolina Odry”, a także stanowiska dokumentacyjne „Groszowickie Skały” i „Skarpa w Malinie”.

Opole, jako jedno z najstarszych miast w Polsce, posiada także wiele ciekawych zabytków. Warto zobaczyć gotycką świątynię – Bazylikę katedralną Podwyższenia Krzyża Świętego, Kościół Świętej Trójcy z barokowym wnętrzem czy Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha – najstarszą świątynię w Opolu. Oprócz tego Wieża Piastowska, Wieża Zamku Górnego, Ratusz wzorowany na florenckim pałacu Vecchio oraz neogotycka wieża ciśnień.

Podczas wizyty w Opolu warto również odwiedzić ogród zoologiczny, gdzie można zobaczyć m.in. uchatki kalifornijskie i goryle. Nie można też zapomnieć o Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej, słynnym amfiteatrze oraz Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Znane jest z corocznego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, którego organizatorami są Telewizja Polska i Polskie Radio.

Najbardziej rozpoznawalne miejsce w Opolu to amfiteatr. Choć odbywają się tam koncerty przez cały rok, to przede wszystkim kojarzy się z trzydniowym Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki w czerwcu. Amfiteatr pełni także funkcję Narodowego Centrum Polskiej Piosenki oraz Muzeum Polskiej Piosenki.

Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu to miejsce pod widownią Amfiteatru Opolskiego, niedaleko Wieży Piastowskiej. Od 2009 roku muzeum ma na celu popularyzację polskiej piosenki. Obejmuje halę ekspozycyjną, kabiny odsłuchowe, salę kinowo-widowiskową, czytelnie, salę zabaw dla dzieci oraz salę edukacyjną.

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki posiada z kolei kolekcję fotografii dokumentujących życie festiwalowe i koncertowe w kraju oraz artystów w prywatnych chwilach. Zbiory obejmują także instrumenty przekazane przez artystów, które towarzyszyły wielu koncertom i festiwalom.

Innym interesującym miejscem do odwiedzenia jest Muzeum Śląska Opolskiego. Założone w 1900 roku, składa się obecnie z siedmiu działów tematycznych: Archeologicznego, Edukacji Muzealnej, Etnograficznego, Historycznego, Przyrody, Sztuki i Pracowni Konserwacji Zabytków.