Noclegi Ostrowite

Ostrowite Kapitulne to wieś duchowna, będąca własnością kapituły katedralnej gnieźnieńskiej, której historia sięga wczesnego średniowiecza. W końcu XVI wieku leżała w powiecie gnieźnieńskim województwa kaliskiego, a w latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa konińskiego. Obecnie, Ostrowite jest siedzibą gminy Ostrowite, która skupia 21 sołectw i obejmuje 36 miejscowości.

Pierwotnie wieś była osadą szlachecką, lecz w 1252 roku przeszła w ręce kapituły gnieźnieńskiej, gdzie pozostała do dziś.

Ostrowite Kapitulne zapisane jest także w historii Polski w związku z potyczką oddziału powstańczego Franciszka Budziszewskiego z Rosjanami, która miała miejsce w marcu 1864 roku na polach między Ostrowitem a Kąpielem. Walka zakończyła się klęską Polaków, a życie straciło 15 powstańców.

W latach 1916–1918, na wzgórzu we wsi, wzniesiono neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Poprzednio, na tym miejscu stała drewniana świątynia z 1639 roku. Wnętrze kościoła kryje trzy ołtarze z drugiej połowy XVIII wieku, drewnianą chrzcielnicę z tego samego okresu oraz obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z około 1760 roku. Na pobliskim cmentarzu znajduje się mogiła Władysława Jagiełły, polskiego żołnierza poległego w 1945 roku.