Noclegi Ostrzyce

Ostrzyce, znane również jako Òstrzëce, to wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Somonino. W latach 1975-1998 wieś była położona w województwie gdańskim. Przed 1920 rokiem miejscowość nosiła nazwę niemiecką Ostritz.

Wieś znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, nad Radunią. Leży przy Drodze Kaszubskiej i na szlaku wodnym “Kółko Raduńskie”, u podnóża Jastrzębiej Góry oraz nad Jeziorem Ostrzyckim. Na południe od Ostrzyc znajduje się najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego – szczyt Wieżyca, a na wschodzie jezioro Trzebno. Prowadzi tędy również turystyczny Szlak Kaszubski.

W Ostrzycach znajduje się kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, zaprojektowany przez Andrzeja Baranowskiego i zbudowany w 1984 roku dzięki staraniom ks. kanonika Edmunda Kosznika, proboszcza goręczyńskiej parafii. Budowla ma prostą bryłę z dwuspadowym dachem. W prezbiterium znajduje się figura Matki Boskiej Fatimskiej, a na ścianach malowane na szkle ludowe stacje Drogi Krzyżowej.

Ostrzyce są jednym z centrów turystycznych Szwajcarii Kaszubskiej. Znajduje się tu wiele hoteli, pensjonatów, restauracji oraz korty, pole do mini golfa, park linowy, wypożyczalnie rowerów i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Po Jeziorze Ostrzyckim w sezonie letnim pływa stateczek białej floty “Stolëm”.

W Ostrzycach tablice pokazują polskie i kaszubskie nazwy ulic; ponieważ w gminie 30,8% mieszkańców zadeklarowało posługiwanie się językiem kaszubskim, gmina miała prawo wprowadzić dwujęzyczne nazwy ulic.

We wsi znajduje się placówka Ochotniczej Straży Pożarnej.

nocleg Ostrzycka gościna u maryli |