Noclegi Pińczów

Pińczów to miasto położone w województwie świętokrzyskim, siedziba powiatu pińczowskiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Pińczów. Miasto zostało założone w 1428 roku i leży na Ponidziu, nad rzeką Nidą, 39 km na południe od Kielc. Pińczów jest częściowo położony w Dolinie Nidy, a od północy opiera się na zboczach wzgórz Garbu Pińczowskiego.

Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 766 z Morawicy do Węchadłowa oraz droga wojewódzka nr 767 prowadząca do Buska-Zdroju. W Pińczowie znajduje się stacja kolejowa Pińczów Wąski, która jest częścią Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej. Miasto jest również punktem początkowym niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego do Wiślicy.

Historia Pińczowa rozpoczęła się od kamieniołomu, który istniał tam w XII wieku. W I połowie XIV wieku na miejscu niewielkiego grodu obronnego wzniesiono gotycki zamek, u stóp którego rozwinęła się osada. W 1424 roku osada stała się własnością rodu Oleśnickich, którzy wybudowali na Górze Zamkowej nową rezydencję i ufundowali klasztor Paulinów. W 1428 roku król Władysław Jagiełło nadał Pińczowowi prawo miejskie magdeburskie z przywilejem jarmarków tygodniowych i rocznych.