Noclegi Polańczyk

Polańczyk to malownicza wieś wczasowo-uzdrowiskowa położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. Od 30 grudnia 1999 roku jest siedzibą władz gminy Solina. Wieś ta leży na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego i oferuje turystom wiele atrakcji.

Przy obwodnicy drogi wojewódzkiej nr 894 znajduje się rzymskokatolicki kościół parafialny, który mieści się w dawnej zabytkowej cerkwi. To piękne miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Polańczyku.

Historia Polańczyka sięga XVI wieku, kiedy to wieś została lokowana na prawie wołoskim w dobrach sobieńskich rodu Kmitów. Wcześniej istniała już pod nazwą Polieszczańskie (od potoku Leszczyńskich). W XVII wieku wieś zmieniła swoją nazwę na Polańczyk i była własnością rodziny Polańskich.

W ciągu kolejnych stuleci wieś zmieniała swoich właścicieli. W XVIII wieku cesarzowa Maria Teresa ofiarowała tutejszej parafii 8000 złotych reńskich. W dobie galicyjskiej właścicielami byli m.in. Karszniccy, Łempiccy, hr. Stanisław Ankwicz, hr. Sołtyk, Kazimierz Kuczkowski, Jan Indra, Ferdynand Wydra oraz Franciszek Cieśliński – ostatni właściciel wsi do 1945 roku.

W czasie II wojny światowej Polańczyk był miejscem walk i cierpień. W 1945 roku nacjonaliści ukraińscy z OUN-UPA napadli na wieś, grabiąc polskie gospodarstwa i zabijając kilku Polaków. Po wojnie ze wsi wysiedlono ludność ukraińską i rusińską.

Po powstaniu Zalewu Solińskiego w latach 1961–1968 Polańczyk zmienił swoje oblicze. Na półwyspie położonym po wschodniej stronie Polańczyka otoczonym wodami jeziora zbudowano domy wczasowe i sanatoria. Od 1974 roku, na podstawie ustawy o uzdrowiskach, Polańczyk uznawany był za miejscowość posiadającą warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. W 1999 roku miejscowość została uznana za uzdrowisko.

nocleg pod świerkami |