Spychowo to wieś położona w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Świętajno. Jest to duża wieś, która oferuje wiele udogodnień dla mieszkańców, takich jak ośrodek zdrowia, poczta, szkoła, apteka i budynek nadleśnictwa Spychowo. W pobliżu znajdują się również inne wsie, takie jak Bystrz, Koczek, Kierwik i Połom.
Jednym z ciekawych aspektów współczesnej historii Spychowa jest inicjatywa oddolnie stworzonych społecznych patroli, które pozwoliły znacznie ograniczyć przestępczość w okolicy. Ta inicjatywa znalazła naśladowców w innych miejscowościach i stała się tematem filmu “Ludzie Juranda”, wyreżyserowanego i wyprodukowanego przez Piotra Zarębskiego.
Spychowo leży pomiędzy Jeziorem Spychowskim a jeziorem Kierwik, które łączy Struga Spychowska. W pobliżu znajduje się również bardzo małe Jezioro Ciche. Miejscowość jest otoczona gęstymi lasami Puszczy Piskiej. Walory przyrodnicze wsi sprawiają, że postawiła ona na rozwój turystyki.
Przez wieś przechodzi linia kolejowa nr 219 łącząca Szczytno z Rucianem-Nidą i Ełkiem, droga krajowa nr 59 i powiatowa nr 2629. W latach 1975-1998 miejscowość była położona w województwie olsztyńskim.
Nazwa miejscowości ma ciekawą historię. Do 1945 roku obowiązywała niemiecka nazwa Puppen, pochodząca od staropruskiego słowa pupele, oznaczającego bób lub groch. Nazwa Puppen oznacza w języku niemieckim słowo “lalki”. W 1946 roku zastąpiono niemiecką nazwę Puppen spolszczoną nazwą Pupy. W 1960 roku na wniosek mieszkańców zmieniono nazwę wsi na Spychowo.
Historia Spychowa sięga XV wieku, kiedy to istniał tu krzyżacki dwór myśliwski. W okolicach wsi istniała huta kuźnicza, smolarnie oraz dziegciarnie. W XVII wieku wieś stanowiła centrum administracyjne rewiru puszczańskiego. W II połowie XIX wieku powstał żeński klasztor filiponów, który w późniejszych latach został przeniesiony do Ekiertowa (obecnie Wojnowo). Intensywny rozwój miejscowości nastąpił po wybudowaniu w 1884 roku linii kolejowej ze Szczytna do Pisza. W Spychowie wielokrotnie przebywała pruska księżniczka Anna Hohenzollern.