Noclegi Stronie Śląskie

W sercu malowniczego województwa dolnośląskiego, ukryte w rozgałęzionej dolinie rzek Białej Lądeckiej, Morawki i Siennej Wody, leży urokliwe miasto Stronie Śląskie. Przez wieki tkwiące w historii, to miejsce pełne kontrastów i unikatowych skarbów przyrody, które fascynuje swoją różnorodnością.

Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z odległego 1264 roku, kiedy to osada pasterska nosiła niemiecką nazwę Seitenberg. Przez wieki stanowiła własność hrabiego M. von Althana, aby później zasłynąć z huty szkła – Kryształowej Huty „Violetta”. Niestety, upadek huty w 2008 roku przyniósł pewien smutek, jednak dziedzictwo przemysłowego bogactwa wciąż jest żywe w sercach mieszkańców.

Stronie Śląskie położone jest na ziemi kłodzkiej, otoczone czterema pasmami górskimi, które tworzą spektakularne pejzaże. Góry Złote bronią północnej strony, Góry Bialskie dominują na południowym wschodzie, Masyw Śnieżnika rządzi południem, a góry Krowiarki strzegą zachodnich rubieży miasta.

Historia tego miejsca została nierozerwalnie związana z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej, kiedy to wojska radzieckie zajęły Stronie Śląskie w maju 1945 roku. Polacy przywrócili swoją obecność, wysiedlając dotychczasowych mieszkańców do Niemiec. W 1946 roku, nawiązując do niemieckiej formy nazwy (Seitenberg = „stronna góra”), nadali miastu obecną nazwę.

Po okresie odbudowy i intensywnego rozwoju w latach 40. i 50. XX wieku, miasto zaczęło przekształcać się w nowoczesny ośrodek turystyczny. Wydobycie rud uranu i fluorytu, które kiedyś przynosiło znaczne dochody, zanikło, ale dzięki temu powstały urokliwe osiedla mieszkaniowe, takie jak Morawka. Rozbudowa huty szkła, wydobycie marmurów i zakład chorób nerwowych stanowiły dalsze kroki w rozwoju miasta. Obecnie przechodzi fazę przemiany z miasta przemysłowego na oazę turystyki i sportu. Ta najbardziej lesista gmina w Polsce przyciąga gości pięknymi krajobrazami, niepowtarzalną florą i fauną oraz mnóstwem ciekawych miejsc. Górska sceneria, zwłaszcza okoliczne pasma górskie, przyciąga amatorów górskich wędrówek, narciarstwa i snowboardu.

Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, odkryta w latach 60. XX wieku. To tajemnicze i fascynujące miejsce zaprasza do odkrywania podziemnych zakamarków i ukrytych skarbów natury.

Turystyka narciarska od kilku lat również kwitnie, a kompleks wyciągów na Czarnej Górze przyciąga miłośników białego szaleństwa. Przemysł ustępuje miejsca rekreacji, a miasto powoli przechodzi metamorfozę, stając się miejscem relaksu i odpoczynku.

nocleg dom zborowy |