Noclegi Świętajno

Świętajno to gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim. Siedziba gminy to Świętajno. Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 6422 osoby, natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 5774 osób.

Gmina Świętajno ma obszar 279,78 km² i graniczy z gminami Dźwierzuty (od zachodu), Piecki (od północy), Rozogi (od południa), Ruciane-Nida (od wschodu) i Szczytno (od zachodu).

Ze względu na dużą liczbę lasów (Puszcza Piska), jezior oraz przebiegający przez terytorium gminy kajakowy szlak Krutyni, teren jest atrakcyjny turystycznie. Osiedla domków letniskowych oraz ośrodki wypoczynkowe znajdują się m.in. w miejscowościach Jerutki, Kierwik, Koczek, Kolonia-Racibór, Piasutno, Połom i Spychowo. Na terenie gminy wiele ciekawych miejsc, w tym zabytkowy kościół w Jerutkach z 1734 roku, ekologiczna ścieżka dydaktyczna przy Nadleśnictwie Spychowo, wiele zabudowań z przełomu XIX i XX wieku, cmentarze ewangelickie oraz trasy rowerowe. Północno-wschodnia część gminy znajduje się w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz objęta jest programem Natura 2000.

nocleg gospodarstwo agroturystyczne Zdzisław cichy |