Noclegi Szczyrk

Szczyrk to jedna z tych beskidzkich miejscowości w których turystów zawsze przybywa. Pomimo swojej popularności, nadal można w nim odnaleźć spokojne i zaciszne zakątki, prowadzące wprost na okoliczne szlaki. Sercem Szczyrku jest Plac św. Jakuba, miejsce spotkań i odpoczynku, gdzie przy szumie fontanny można delektować się widokiem zielonych wzgórz otaczających miasteczko.

Szczyrk nie jest dużym kurortem, a to właśnie jego zaleta. Wszędzie można dotrzeć pieszo, a spokojna atmosfera pozwala cieszyć się w pełni urokami urlopu w Beskidach. To miejsce doskonałe zarówno latem, jak i zimą. Wiosną i latem turyści cenią sobie możliwość wędrówek pieszych, wspinaczki na Skrzyczne, Klimczok i pasmo Kotarza. Na miejscu znajdziemy także deptak wzdłuż Żylicy, który prowadzi przez liczne sklepiki z pamiątkami i restauracje.

Zima to czas dla miłośników sportów zimowych, gdyż w Szczyrku dostępne są wyciągi i ośrodki narciarskie, a także trasa do narciarstwa biegowego. Ciekawym wydarzeniem zimowym jest SnowFest – festiwal muzyki i sportów zimowych, który wypełnia błonia przed kompleksem skoczni narciarskich Skalite.

W trakcie urlopu warto skorzystać z kolei linowej, która przez cały rok wozi turystów na szczyt Skrzycznego. W okresie bezśnieżnym jest to spokojne miejsce i doskonały punkt widokowy na Beskidy i Tatry.

Poza górskimi widokami, Szczyrk kryje także zabytki sakralne o niepowtarzalnej architekturze. Sanktuarium „Na Górce”, powstałe w miejscu maryjnych objawień, oraz Grota Matki Boskiej ze źródełkiem to miejsca emanujące spokojem i głębokim duchowym znaczeniem. Inny ciekawy obiekt to kościół św. Jakuba Apostoła – dwustuletnia świątynia i najstarszy zabytek Szczyrku.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą w Szczyrku wiele atrakcji. Rozległa sieć beskidzkich szlaków zachęca do pieszych wędrówek, a szczyty Skrzyczne i Klimczok to obowiązkowe cele dla turystów. Okolice Szczyrku oferują również doskonałe warunki dla rowerzystów, z różnorodnymi trasami o różnym poziomie trudności. Paralotniarstwo to kolejna ekstremalna aktywność, którą można uprawiać w okolicach miasta, wykorzystując starty na Skrzycznym i lądowiska na Kaimówce i Jaworzynce. Warto korzystać z usług wykwalifikowanych instruktorów działających w szkołach paralotniarskich.