Tylicz, urokliwa miejscowość turystyczna w obrębie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, usytuowana u podnóża Beskidów i oddalona o zaledwie 6 kilometrów od Krynicy-Zdroju, to miejsce, w którym można znaleźć wyjątkowy wypoczynek wśród spokoju i nieskażonej przyrody. Cisza, świeże powietrze i liczne atrakcje sprawiają, że Tylicz to idealne miejsce na urlop i naładowanie baterii. Ta malownicza miejscowość przyciąga turystów niezależnie od pory roku, oferując wyjątkowe możliwości aktywnego spędzenia czasu, zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych gości.
Okres zimowy w Tyliczu to doskonała okazja dla miłośników sportów zimowych. Liczne stacje narciarskie oferują bogate trasy zjazdowe i miejsca do uprawiania narciarstwa biegowego. Dla rodzin z dziećmi przewidziano przedszkola narciarskie i udogodnienia, które sprawią, że wszyscy, niezależnie od wieku, będą mogli czerpać radość z białego szaleństwa. Po nartach warto udać się na lodowisko w centrum miasta, by miło spędzić czas na łyżwach.
Sezon letni w Tyliczu zachęca do licznych spacerów i korzystania ze świeżego górskiego powietrza. Szlaki piesze, ścieżki spacerowe i edukacyjno-przyrodnicze ułatwiają odkrywanie uroków okolic. Dla najmłodszych turystów przygotowano specjalne programy, które pozwolą im zbliżyć się do natury i zwierząt oraz wyruszyć na poszukiwania skarbu, jak bohaterowie z książek przygodowych.
Podczas wypoczynku w Tyliczu warto wykorzystać zalety miejscowego klimatu – świeżego powietrza, wód mineralnych i niezanieczyszczonej przyrody. Aktywny wypoczynek jest najlepszym sposobem, by korzystać z tych dobrodziejstw, a miasteczko zapewnia wiele powodów do spacerowania.
Źródła mineralne są charakterystyczną atrakcją Tylicza. Planując wycieczkę, warto uwzględnić odwiedziny kolejnych ujęć, by spróbować lokalnej wody o właściwościach leczniczych. Te źródła były wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń, takich jak problemy przewodu pokarmowego, nieżyt żołądka, anemia i niedokrwistość.
Osoby ceniące kontakt z naturą powinny wybrać się na ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „Na Rakowsku” w okolicach Źródła Wędrowca. Trasa o długości 4 kilometrów umożliwia obserwację walorów przyrodniczych regionu. Spacerowicze mają okazję zobaczyć m.in. wiekowe jodły, piękny przełom rzeki, stary kamieniołom oraz bogatą faunę i florę, w tym gatunki chronione. Nieopodal znajduje się Park Zdrojowy nad rzeką Muszyną, gdzie można się zrelaksować w cichej i spokojnej atmosferze. Dla najmłodszych turystów przygotowano „Wioskę na palach” – drewniany plac zabaw z huśtawkami, piaskownicami i domkami.
Dla rodzin z dziećmi szczególnie atrakcyjna będzie wizyta w okolicznej stadninie koni. Dorośli będą mogli jeździć konno, a dla najmłodszych przewidziano kucyki. Można też wyruszyć na trasę z pięknymi widokami na panoramę miasta. Stadnina oferuje także przejażdżki bryczką latem i kuligi zimą. Dzieci będą zachwycone możliwością zwiedzenia mini zoo, gdzie zobaczą owce, kozy i krowy. Przy okazji można spróbować regionalnych wyrobów, takich jak kozie sery.
Dodatkową atrakcją dla osób lubiących przygody będzie lokalny Quest. To zabawa, która przeniesie uczestników w świat książkowych bohaterów szukających skarbu. Wszystko to w ciekawej oprawie związanej z okolicznymi wodami i ich znaczeniem. Turyści będą mogli skosztować wody ze źródła i usłyszeć jej bulgotanie.
Przy okazji pobytu warto zwiedzić okoliczne zabytki. Rynek główny zachował średniowieczny układ miasta. Drewniany kościół św. Piotra i Pawła z 1612 roku to najcenniejszy zabytek Tylicza. Warto odwiedzić także cerkiew greckokatolicką św. Kosmy i Damiana z 1743 roku, gdzie znajduje się XVIII-wieczny ikonostas. Muzeum Dziejów Tylicza prezentuje przedmioty z prywatnych kolekcji, dokumenty z historią miejscowości, mundury Konfederatów Barskich, instrumenty, stroje oraz stare fotografie.