Ustroń to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Jest to uzdrowisko, jedno z dwóch w województwie, a także ośrodek wczasowy i wypoczynkowy. Miasto to zostało po raz pierwszy wspomniane w dokumencie Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis, spisanym około 1305 roku za czasów biskupa Henryka z Wierzbna. Dokument ten wymienia Ustroń jako jedną z wielu wsi zobowiązanych do płacenia dziesięciny biskupstwu we Wrocławiu.
Pierwsi osadnicy założyli Ustroń Dolny na terenach równinnych w rejonie dzisiejszej stacji kolejowej Ustroń. W drugiej połowie XVI wieku zaczęło powstawać Ustroń Górny, a jeszcze dalej w górę Wisły, na Polance (dziś Ustroń Polana), pierwszych 12 zagrodników odnotowano w 1607 roku. Ustroń Dolny i część Górnego były od najdawniejszych czasów własnością szlachecką, natomiast pozostała część Górnego Ustronia stanowiła własność książęcą.
W 1621 roku, podczas wojny trzydziestoletniej, Ustroń został spalony przez wojska neapolitańskie walczące po stronie katolickiej Austrii. Chłopi uciekający przed grabieżami zaczęli osiedlać się coraz wyżej w górach i przestawiać się na gospodarkę hodowlaną. W drugiej połowie XVII wieku na okolicznych górach istniało już wiele gospodarstw pasterskich opartych na wzorach wołoskich.
W drugiej połowie XVIII wieku odkryto pokłady rud żelaza w Ustroniu i okolicznych wsiach, co doprowadziło do uruchomienia pierwszej huty żelaza w Księstwie Cieszyńskim w 1772 roku. Obok wielkiego pieca powstała kuźnica “Adam” w 1780 roku, a następnie kolejne zakłady. Od tej pory Ustroń rozwijał się jako ośrodek przemysłowy.
W XIX wieku odkryto właściwości lecznicze wody ogrzewanej żużlem wielkopiecowym bogatym w związki siarki. Przy dobrych warunkach klimatycznych spowodowało to popularyzację Ustronia jako miejscowości uzdrowiskowej. Po otwarciu nowej huty żelaza w pobliskim Trzyńcu, do której przeniesiono wiele wydziałów z Ustronia, ustrońskie hutnictwo zaczęło podupadać. W 1897 roku całkowicie wygaszono ostatni wielki piec i hutę przekształcono w zakład przetwórstwa żelaza (kuźnię), który funkcjonował nieprzerwanie przez cały wiek XX.