Wisła to miejsce w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Jest to istotny ośrodek sportowy, wypoczynkowy i turystyczny w Beskidzie Śląskim. Na terenie miasta znajdują się źródła największej polskiej rzeki – Wisły.
Miasto jest otoczone górami i graniczy na północy z Brenną i Ustroniem, na północnym wschodzie ze Szczyrkiem, na wschodzie z gminą Lipowa, Radziechowy-Wieprz i Milówka, na południu z gminą Istebna, na zachodzie z Czechami. Zajmuje blisko 5% powierzchni regionu i stanowi 15,1% powierzchni powiatu. Historycznie leży na Śląsku Cieszyńskim.
Od 2018 roku oficjalną maskotką miasta jest Niedźwiadek. Figura niedźwiadka służy do promocji miasta Wisła – jego walorów przyrodniczych i kulturalnych.
Historia Wisły sięga przełomu XVI i XVII wieku, kiedy to osiedlili się tu pierwsi osadnicy. Byli to drwale dostarczający drewna opałowego i gontów na potrzeby zamku w Cieszynie. Prawie równocześnie osiedlali się tu Wołosi (zwani tutaj Wałachami), przynosząc ze sobą kulturę pasterską. Wisła od chwili ukształtowania się jako wieś feudalna była związana z Cieszynem.
W połowie XVII wieku liczba osadników szybko wzrosła. Szukali oni tu schronienia przed prześladowaniami religijnymi kontrreformacji i uciskiem ekonomicznym. W XIX wieku Wisła zaczęła się rozwijać. W 1824 roku wzniesiono nowy, już murowany budynek szkolny, istniejący do dnia dzisiejszego. Wybudowano drogę łączącą Wisłę z Ustroniem (1837 r.). W 1838 roku oddano do użytku murowany kościół ewangelicki, do którego w latach 1861–1863 dobudowano wieżę.