Zakopane to miejsce, które przyciąga turystów z różnych zakątków świata, i to nie bez powodu. Malowniczo położone w sercu Tatr, miasto oferuje niezapomniane atrakcje przez cały rok. Często jest wybierane przez tych, którzy pragną oderwać się od codziennej rutyny, wyruszyć w góry i zrelaksować się na łonie natury. W Zakopanem odnajdziecie wszystko, czego dusza zapragnie – od spokojnych, odosobnionych szlaków górskich po tętniące życiem ulice i rozmaite atrakcje.
Nie ma znaczenia, kiedy przyjedziecie do Zakopanego – to miejsce zachwyca w każdej porze roku. Zimą staje się prawdziwym rajem dla narciarzy, którzy mają do dyspozycji kilka popularnych stacji narciarskich, takich jak Polana Szymoszkowa, Gubałówka czy Kasprowy Wierch. Dodatkowo, pod Giewontem organizowana jest jedna z największych plenerowych imprez sylwestrowych w kraju, przyciągającą także gwiazdy i artystów.
Wiosną Zakopane roztacza przed turystami swój pełen kolorów urok. Krokusowe łąki w Dolinie Chochołowskiej stają się jednym z najpiękniejszych widowisk, które warto uchwycić na fotografii. Lato i jesień przyciągają miłośników górskich wycieczek. Sieć szlaków turystycznych w okolicach Zakopanego pozwala podziwiać najpiękniejsze zakątki Tatr, takie jak Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów czy Gąsienicowa. Możliwości są nieograniczone.
W miasteczku czekają także liczne atrakcje turystyczne, które umilą każdy pobyt. Muzea, galerie, zabytki oraz całoroczny aquapark z basenami termalnymi zapewniają różnorodne formy rozrywki i odpoczynku.
W Zakopanem warto odkryć miejsca, które przyczyniły się do wyjątkowego klimatu miasta. To przede wszystkim zabytkowe drewniane wille, zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza, prekursora stylu zakopiańskiego w architekturze. Do najpiękniejszych z nich należą Dom pod Jedlami, Willa Atma oraz willa na Harendzie, w której mieści się muzeum Jana Kasprowicza. Niezapomniane wrażenie robi również kaplica na Jaszczurówce oraz klimatyczna nekropolia na Pęksowym Brzyzku. To właśnie tam można poczuć niepowtarzalny duch Zakopanego.
Współczesne Zakopane to także ulica Krupówki – jeden z najbardziej znanych polskich deptaków. To tu skupia się życie miasta, a na bok odchodzą sklepy z pamiątkami, karczmy i restauracje. Niedaleko znajduje się także Wielka Krokiew, która dostarcza sportowych emocji związanym ze skokami narciarskimi.
Jeśli planujecie wypoczynek w Zakopanem, warto zadbać o odpowiedni ekwipunek. Wygodne buty z twardą podeszwą, lekkie ubrania chroniące przed wiatrem i chłodem oraz czapka to podstawa. Warto również zaopatrzyć się w apteczkę turystyczną i mapę szlaków.
Smak regionalnych przysmaków również wpisuje się w magię Zakopanego. Oscypki, oryginalne i wyrabiane z owczego sera, to obowiązkowy punkt programu, ale pamiętajcie, że można je nabyć tylko latem. W sezonie warto spróbować także kwaśnicy z wędzonym żeberkiem lub mięsem baranim – sztandarowej potrawy Zakopanego. Inne góralskie smakołyki, takie jak placek po zbójnicku czy moskole, też warto wypróbować.