lubelskie

Województwo lubelskie, położone we wschodniej Polsce. Stolicą województwa jest Lublin, miasto o wielowiekowej historii, które zachowało wiele zabytków. Stare Miasto w Lublinie, z zamkiem królewskim, katedrą i licznymi kamienicami, przyciąga turystów swoim urokiem. Organizowany jest tu słynny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Wschodnich „Spotkania”, gdzie można podziwiać tradycje i tańce z różnych regionów Polski i Europy Wschodniej.

Zamość to miasto renesansowe, które zachowało swój pierwotny układ urbanistyczny, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić Ratusz, Katedrę Zesłania Ducha Świętego oraz Wielki Rynek z pięknymi kamienicami.

Kazimierz Dolny to miasto nad Wisłą, które słynie z wąskich uliczek, kolorowych kamienic. Ciekawe atrakcje to Rynkowy Spichlerz, Zamek Królewski oraz Wzgórze Trzech Krzyży.

Piękne ogrody możemy zobaczyć w Puławach, warto odwiedzić tu Pałac Czartoryskich z XIX-wiecznym parkiem, a także Ogrody Saskie z zabytkowymi pawilonami.

Na wschodzie województwa znajduje się Zamojski Park Narodowy, to miejsce pełne dzikiej przyrody z malowniczymi szlakami turystycznymi. W parku można obserwować rzadkie gatunki zwierząt, takie jak żubry, rysie czy orły bieliki.

W Lubartowie, znajduje się również jedno z najstarszych drzew w Polsce, dąb Bartek. To drzewo ma ponad 700 lat i jest uważane za jedno z symboli regionu.

Kulinarnie województwo lubelskie również ma do zaoferowania lokalne specjały, takie jak lubelska kiełbasa, podlaski chleb razowy czy miód pitny. Wiele gospodarstw agroturystycznych oferuje możliwość uczestnictwa w warsztatach kulinarnych, gdzie można nauczyć się przygotowywać tradycyjne potrawy.

10 atrakcji w województwie lubelskim:

  1. Zamek Lubelski
  2. Lubelskie Muzeum Wojskowe
  3. Majdanek (obóz koncentracyjny)
  4. Zamek w Kazimierzu Dolnym
  5. Muzeum Lubelskie
  6. Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie
  7. Kozłówka – Pałac Zamoyskich
  8. Cerkiew w Chełmie
  9. Muzeum Wsi Lubelskiej
  10. Sanktuarium w Krasnobrodzie

Biała Podlaska | Noclegi Lublin |