Dwór Jełmuń

11-731 Sorkwity (woj. warmińsko-mazurskie)
Kategoria: dworki
Liczba miejsc: 10

Zapraszamy do Klasycystycznego dworu w Jełmuniu, który pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Ten parterowy budynek, zbudowany na rzucie prostokąta, posiada dwuspadowy dach. W elewacji frontowej znajduje się ryzalit z trzema półkolistymi arkadami, zwieńczony trójkątnym naczółkiem. Przed dworem, od strony parku, znajduje się kamienny taras z widokiem na jezioro.

Historia dworu jest bogata: od 1795 roku należał on do rodziny von Woisky, a w 1928 roku przeszedł w posiadanie rodziny Zuhlke. Dwór pozostawał ich własnością aż do grudnia 1944 roku, kiedy to właściciele musieli uciekać. Po wojnie, jak wiele innych majątków ziemskich, został przejęty przez państwo. Władza ludowa założyła w Jełmuniu PGR, a we dworze urządzono mieszkania dla pracowników. W 2000 roku Barbara Trzeciak, doktor socjologii, nabyła popadający w ruinę dwór oraz zdziczały park od Skarbu Państwa.

Wewnątrz dworu zachowano dawny, dwutraktowy układ pomieszczeń. W sieni wyróżnia się duży, 3-metrowy XIX-wieczny piec kaflowy z godną zobaczenia sceną rodzajową. Goście zimą mogą zasiąść w wygodnych fotelach przed piecem i cieszyć się jego ciepłem.

Salon utrzymany jest w stylu secesji. Meble, tkaniny, lampy oraz porcelana tworzą wyjątkowy klimat. Ozdobą salonu są przedmioty z cyny pochodzące ze znanej niemieckiej manufaktury z przełomu wieków – Kaiser & Sohn. Na ścianie wisi piękny, ogromny gobelin przedstawiający kwiaty polne, który wcześniej zdobił polski dwór na kresach.

W bibliotece zgromadzono imponujący i wyjątkowy księgozbiór, który zadowoli najbardziej wybrednych czytelników. Znajdziemy tu również stare zdjęcia, szkicowniki i inne osobiste pamiątki po Stanisławie Filibercie Fleury, wileńskim fotografiku przełomu wieków.

Kameralny salonik pozwala nie tylko odpocząć, ale także wyjść wprost do parku i na taras.

Pokoje dla gości znajdują się na piętrze. Choć ich liczba jest niewielka – zaledwie pięć – to sprawia, że panuje tu kameralna i spokojna atmosfera. Każdy pokój wyposażony jest w łazienkę, a ich przestronność zachwyci.