Noclegi Bytów

Bytów to miasto położone w północnej Polsce, w województwie pomorskim, nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń. Miasto stanowi lokalny węzeł drogowy i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Bytów. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa słupskiego.

Historia Bytowa jest bardzo ciekawa. W 1294 roku zmarł książę gdański Mściwoj II, w związku z czym jego dziedzictwo objął późniejszy król Polski Przemysł II. W 1307 roku obszar, na którym leży Bytów został zajęty przez margrabiów brandenburskich. W 1317 roku brandenburski margrabia Waldemar przekazał ziemię bytowską księciu zachodniopomorskiemu Warcisławowi IV, a ten w 1321 roku nadał ziemię bytowską swojemu marszałkowi Henningowi Behrowi. Z 1321 roku pochodzi najstarszy zapis nazwy miasta w formie Butow.

Warto również wspomnieć o wydarzeniach związanych z Krzyżakami. W 1329 ziemia bytowska została wykupiona od spadkobierców Henninga Behra przez Krzyżaków za 800 grzywien denarów pruskich srebra i następnie utworzyli w Bytowie prokuratorstwo. W 1342 roku Krzyżacy utracili Słupsk, dlatego przenieśli z niego na krótko komturstwo do Bytowa. Prawa miejskie osada otrzymała 12 lipca 1346.

W latach późniejszych Bytów był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W 1390–1405 Krzyżacy odbudowali zamek, a w 1409 gród został zdobyty przez wojska polskie. W roku 1410 po bitwie pod Grunwaldem został przekazany przez króla Władysława Jagiełłę księciu pomorskiemu Bogusławowi VIII. W 1411 roku na mocy pokoju toruńskiego ziemia bytowska wróciła do Krzyżaków. Po inkorporacji państwa Zakonu Krzyżackiego do Królestwa Polskiego, w dniu 2 grudnia 1454 roku król Kazimierz Jagiellończyk przekazał Bytów księciu szczecińskiemu Erykowi II.

W latach późniejszych Bytów był świadkiem wielu zmian politycznych i przynależności państwowej. W 1460 roku Eryk II zerwał przymierze z Polską i przekazał Bytów Krzyżakom, jednak w 1466 roku Eryk II odzyskał ziemię bytowską poprzez wykup. W latach 1526–1637 wraz z całą ziemią lęborsko-bytowską był lennem Polski. W 1637 Bytów z Lęborkiem został przyłączony do Królestwa Polskiego. W dniu 6 listopada 1657 Bytów po traktacie bydgoskim trafił pod władzę Brandenburgii (dynastii Hohenzollernów), formalnie jako lenno Polski. W 1772 miasto zajęli Prusacy.

Bytów to miasto o bogatej historii i ciekawych tradycjach. Jest to miejsce godne odwiedzenia dla każdego, kto interesuje się historią Polski i chce poznać piękno Pojezierza Bytowskiego.

nocleg Bytów domki na słonecznym wzgórzu Bytów |