Noclegi Kuty

Kuty to malownicza wieś położona w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, w Kutach mieszkało 155 osób, z czego 49,7% stanowiły kobiety, a 50,3% mężczyźni. Ta urokliwa miejscowość znajduje się między Węgorzewem a Giżyckiem, w samym sercu Mazur.

Kuty cieszą się wyjątkowym położeniem, otoczone są lasami Puszczy Boreckiej i leżą przy jednym z najczystszych jezior Mazur – Gołdopiwo. W samej wsi można znaleźć jeszcze jeden urokliwy akwen – jezioro Czarna Kuta. Wieś ta ma długą historię, sięgającą 1550 roku, kiedy to została założona jako wieś królewska. Szybko rozwijała się, powstała tam parafia w 1567 roku oraz szkoła. Mateusz Myślęta, pochodzący ze szlachty, został pierwszym proboszczem nowo powstałego kościoła, a później znalazł się na dworze Stefana Batorego, gdzie pełnił ważne funkcje.

Związany z Kutami jest również Michał Pogorzelski, znany z dowcipów i dyktyki. Obecnie Kuty to spokojna miejscowość, znana przede wszystkim dzięki jezioru Czarna Kuta. Jeśli marzysz o spędzeniu wakacji na Mazurach nad czystym jeziorem, skorzystaj z naszej bazy noclegowej i przyjedź do urokliwych Kut.