Noclegi Licheń Stary

Licheń Stary to wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad Jeziorem Licheńskim. Dawniej była to miejscowość o statusie miasta, która uzyskała lokację miejską przed 1458 rokiem, ale została zdegradowana przed 1700 rokiem. Od połowy XIX wieku znajdujące się tutaj sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym.

Historia osadnictwa na terenie miejscowości sięga epoki kamiennej, a w czasach rzymskich wiódł tędy szlak bursztynowy. Według legendy na wzgórzu nad jeziorem znajdowała się pogańska świątynia, w której czczono słowiańskie bóstwo zwane Lichem, od którego wywodzić się miała nazwa miejscowości. W 1232 roku pochodzi pierwsza wzmianka o Licheniu.

W Licheniu znajduje się grobowiec kosynierów z 1863 roku, którzy bronili się przed Rosjanami przy lokalnym cmentarzu. Zginęli wszyscy powstańcy. W centrum wsi znajduje się kapliczka z wmurowanym monolitycznym krzyżem wykonanym z piaskowca.

Obecnie Licheń to jedno z większych sanktuariów maryjnych w Polsce, prowadzone przez księży marianów, przybyłych do tutejszej parafii w 1949 roku. Miejscem kultu religijnego jest bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. W 2012 roku zmieniono urzędowo nazwę miejscowości ze Stary Licheń na Licheń Stary.

Licheń Stary to miejsce o bogatej historii i znaczeniu religijnym. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej przyciąga co roku około 1,5 miliona pielgrzymów i turystów. To miejsce pełne uroku i spokoju, idealne dla osób poszukujących duchowego wyciszenia i kontaktu z naturą. Serdecznie polecam odwiedzenie tej miejscowości i zapoznanie się z jej historią oraz kulturą.

nocleg dom noclegowy Agata |