Noclegi Niedzica

Niedzica, malowniczo położona nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, tuż przy zapierającym dech w piersiach krajobrazie zapory wodnej na Dunajcu, zachwyca każdego przyjezdnego. Urok miasteczka tkwi w pięknych widokach na jezioro, wspaniałym zamku, oraz górskich szczytach malujących się na horyzoncie, które sprawiają, że wyjazd z Niedzicy staje się nie lada wyzwaniem. A jakże trafnie, bo w okolicy czeka wiele różnorodnych atrakcji, które sprawiają, że weekend może okazać się zdecydowanie zbyt krótki. Nie ma wątpliwości, że miłośnicy historii, pasjonaci pieszych wędrówek oraz zwolennicy sportów wodnych odnajdą tutaj swoje serca.

Spędzanie wolnego czasu w Niedzicy ma w sobie coś magicznego, przede wszystkim ze względu na piękne widoki, które kuszą turystów do ich podziwiania przez większość czasu. Położenie miasteczka zachęca przede wszystkim do aktywnego spędzania czasu. Liczne trasy piesze i rowerowe, ukryte w malowniczych okolicach, pozwalają nie tylko zadbać o kondycję i samopoczucie, ale również umożliwiają cieszenie się z niepowtarzalnych widoków otaczającej przyrody.

Nie ma co ukrywać, że nie tylko piechotą człowiek żyje, dlatego dla tych, którym podziwianie piękna natury wciąż nie wystarcza, spływ przełomem rzeki Dunajec stanowi doskonałą alternatywę. Dwugodzinny rejs na drewnianej tratwie, rozpoczynający się niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego, oferuje niezapomniane wrażenia, malownicze widoki i chwile pełne emocji. To jednak nie wszystko, bo dla poszukiwaczy mocniejszych wrażeń czeka Jezioro Czorsztyńskie. Przystań wodna Zamajerz zapewnia atrakcyjną ofertę wypożyczenia kajaków, rowerków wodnych, łodzi wiosłowych czy nawet czarteru jachtów. Dodatkową ciekawostką jest wodolot Pumpabike, jedyny w swoim rodzaju w województwie małopolskim. Jeśli to nadal nie wystarczy, to relaks na plaży przy jeziorze, z zapierającym dech w piersiach widokiem na zamek, będzie strzałem w dziesiątkę.

Dla chcących pogłębić swoją wiedzę o regionie, a przy okazji świetnie się bawić, warto odwiedzić rodzinny park rozrywki, Spiska Kraina. Tam czekają na gości dwie trasy: Park Miniatur, ukazujący w skali 1:20 zabytki architektoniczne Podtatrza, oraz śladami maryjnych objawień, gdzie znajdują się miniatury najważniejszych sanktuariów z całego świata, w tym Lourdes, Fatimy i Guadelupe. Oczywiście nie brakuje tam także lunaparku pełnego dmuchanych zamków, zjeżdżalni, torów pontonowych, trampolin oraz parków linowych.

Odwiedzając Niedzicę, warto zapoznać się także z innymi miejscami, które kuszą turystów swoim wyjątkowym urokiem. Obowiązkowym punktem programu jest Zamek Dunajec, górujący nad jeziorem Czorsztyńskim. Zbudowana w XIV wieku twierdza, niegdyś strzegła traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Dziś w zamku znajdują się pokoje gościnne oraz strefa muzealna. Zwiedzając go, można poczuć ducha kultowych seriali takich jak „Wakacje z duchami” czy „Janosik”, gdyż zamek pełnił rolę planu filmowego dla obu produkcji. Z nim związana jest także legenda o rzekomym ukrytym na zamku inkaskim skarbie oraz klątwie na każdego, kto spróbuje go odnaleźć.

Kolejnym historycznym skarbem godnym odwiedzenia jest kościół św. Bartłomieja Apostoła. Wnętrze tego XIV-wiecznego kościoła zdobią malowidła, rysunki i inskrypcje z różnych okresów historycznych, a jego najstarsze elementy datuje się na drugą połowę XIV wieku. Najcenniejsze z nich to fragment gotyckiego tryptyku, stanowiącego niegdyś ołtarz główny, oraz obraz Ukrzyżowania z drzewa węgla, pochodzący z tego samego okresu. Szczególnie dla miłośników historii, to miejsce jest prawdziwym klejnotem.