Noclegi Nozdrzec

Nozdrzec, położony na Pogórzu Dynowskim, w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, to urokliwa wieś, która rozciąga się na lewym brzegu rzeki San, tuż przy ujściu Baryczki. Swoje korzenie sięgają XV wieku, a pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z roku 1436. Przez wieki Nozdrzec zmieniał swoich właścicieli, będąc własnością rodzin Rzeszowskich, Tarnowskich i Wapowskich.

Historia Nozdrzca, dawniej nazywanego Nieczujowem, związana jest z wieloma postaciami i wydarzeniami. W XVI wieku właścicielem był Stanisław Stadnicki, który przekształcił miejscowy kościół w zbór protestancki. Później posiadłość przeszła w ręce Katarzyny Wapowskiej i jej syna, Jana Stanisława Wapowskiego. Następnie wieś stała się własnością Olbrachta Grochowskiego. W XVII wieku dziedzicem Nozdrzca był Karol Wapowski, a po jego śmierci miejscowość przeszła w posiadanie rodziny Preków.

Interesującym epizodem w historii Nozdrzca było spalenie dworu Skrzyńskich przez wojska rosyjskie w czasie I wojny światowej. Po wojnie pałac został odbudowany zgodnie z projektem Aleksandra Fredry i przeszedł gruntowną restaurację po II wojnie światowej. Obecnie pałac służy jako ośrodek wypoczynkowy.

Niezapomniany urok Nozdrzca dopełniają niewielkie fragmenty parku wokół pałacu, w którym rosną stare lipy, miłorząb dwuklapowy, dęby szypułkowe, graby i jesiony. Tuż obok pałacu znajduje się dworska kaplica z 1889 roku, w której można podziwiać obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem. Na terenie Nozdrzca istnieją również pozostałości umocnień ziemnych, które zachowują ślady historycznych wydarzeń.

Podczas II wojny światowej w Nozdrzcu działała Placówka ZWZ-AK, a w 1943 roku miała miejsce akcja ataku na niemieckie siły policyjne, które opuściły później teren wsi.

Nozdrzec to nie tylko zapisana w kronikach historia, ale także współczesne miejsce, które zachwyca swoim pięknem krajobrazowym i tradycyjną atmosferą. To doskonała przestrzeń do odkrywania fascynujących aspektów przeszłości oraz cieszenia się spokojem i urokiem tego urokliwego zakątka Podkarpacia.