Noclegi Ojców

Ojców, położone w województwie małopolskim, na terenie malowniczej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd, to urokliwa miejscowość przyciągająca licznych turystów. Dzięki bliskiej odległości od Krakowa oraz obecności Ojcowskiego Parku Narodowego, jest to miejsce często odwiedzane przez podróżników. Mimo swojej niewielkiej wielkości, Ojców oferuje wiele atrakcji, które z łatwością można zwiedzić w jednym dniu.

Jedną z najważniejszych atrakcji Ojcowa są niezwykłe formacje skalne, z których na uwagę zasługują szczególnie Maczuga Herkulesa oraz Brama Krakowska. Historyczny zamek, będący częścią fortyfikacji zaprojektowanych przez króla Kazimierza Wielkiego, oraz Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemna i Jaskinia Wierzchowska, również warte są uwagi.

Wszystkie te atrakcje znajdują się w Ojcowskim Parku Narodowym, przez który przebiega kilka szlaków turystycznych, część z nich będących fragmentem Szlaku Orlich Gniazd. Warto zaznaczyć, że zwiedzanie parku możliwe jest jedynie pieszo, wyznakowanymi szlakami, z opcją skorzystania z usług przewodników świadczonych przez Koło Przewodników PTTK. Sezon turystyczny w Ojcowskim Parku Narodowym trwa od połowy kwietnia do pierwszej połowy listopada.

Park ten oferuje sześć szlaków turystycznych o łącznej długości 46 kilometrów, które przecinają się i łączą, tworząc interesującą sieć tras dla różnych poziomów umiejętności pieszych wędrówek.

Wizyta w Ojcowie to okazja do odkrywania wspaniałej historii oraz zachwycającej przyrody. Każdy obiekt turystyczny w tym miejscu ma swoją wyjątkową historię i znaczenie. Maczuga Herkulesa, samotna skała o imponującym kształcie, jest jednym z takich miejsc, gdzie wspinaczka jest obecnie zakazana. Jaskinia Łokietka jest z kolei miejscem związanym z legendą o Władysławie Łokietku i uratowaniu go przez pająka. Warto pamiętać, że wnętrza jaskini są chłodne, dlatego odpowiednie ubranie jest koniecznością.

Jaskinia Ciemna to kolejna ciekawostka, największa jaskinia na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, która skrywa w sobie niezwykłe formacje skalne i interesujący ekosystem, m.in. nietoperze i pająki. Zwiedzanie tej jaskini wymaga opłaty i przewodnika.

Brama Krakowska, to intrygujący widok skał sięgających 15 metrów wysokości. Warto też odwiedzić Skałbanię i Ciasne Skałki oraz poszukać źródła miłości w okolicy Bramy. Na ścianie bramy znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, który przyciąga wielu pielgrzymów.

Ojców prezentuje się w różny sposób w ciągu roku, każda pora ma swój urok. Zimą turyści mają możliwość skorzystania z zimowej oferty przedsiębiorców, takiej jak kuligi zakończone ogniskiem i degustacją lokalnych przysmaków. W sezonie letnim, Ojcowski Park Narodowy rozkwita, przyciągając turystów do zwiedzania pięknych tras pieszych i podziwiania przyrody w pełnej okazałości.