Pakosławice, znane również jako Bösdorf lub Beuthmannsdorf, to wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Pakosławice. Jest to siedziba gminy Pakosławice. W latach 1975-1998 wieś była położona w ówczesnym województwie opolskim.
Nazwa miejscowości pochodzi od imienia Pakosław. W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295-1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Bithwini villa w szeregu wsi lokowanych na prawie polskim iure polonico. Do 1945 roku wieś nazywała się Bösdorf. Powojenną nazwę administracyjnie zatwierdzono 12 listopada 1946 roku.
Wieś zaliczana jest do najstarszych na terenie powiatu nyskiego. Założona została na prawie polskim iure polonico, o czym wspomina Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego, a dopiero później przeniesiona na prawo magdeburskie.
Na terenie miejscowości znajdują się zabytki wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków: kościół pw. śś. Piotra i Pawła z około 1221 roku, zbudowany pierwotnie w stylu romańskim oraz cmentarz grzebalny, przykościelny. Kościół parafialny, orientowany, został przebudowany w 1806 roku i 1955 roku, co spowodowało liczne nawarstwienia stylowe. Fundatorem kościoła był Kolegiata Otmuchowska. Od zachodu do kościoła prowadzi zachowany częściowo romańsko-gotycki portal, o ostrołukowym już wykroju, z niezachowaną archiwoltą wspartą na parze kolumienek o talerzowych głowicach zdobionych wałkiem. Wewnątrz zachowało się wczesnogotyckie krzyżowo-żebrowe sklepienie prezbiterium i koncha apsydy. Żebra sklepienne prezbiterium wsparte są na rzeźbionych wspornikach.