Noclegi Poronin

Poronin to wieś podhalańska w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Jest to miejscowość oddalona o 7 km od Zakopanego, przez którą przechodzi droga krajowa nr 47, łącząca Kraków z Zakopanem i będąca częścią zakopianki.

W latach 1975-1998 Poronin administracyjnie należał do województwa nowosądeckiego. Obecnie jest siedzibą gminy Poronin i liczy około 3500 mieszkańców. Jest to popularne miejsce turystyczne, odwiedzane przez wielu turystów.

Do integralnych części miejscowości należą Jesionkówka, Kośne Hamry, Majerczykówka i Stasikówka. Pierwsze wzmianki o Poroninie pochodzą z roku 1624, ale nazwa Poronin pojawiła się już w 1254 roku w odniesieniu do rzeki. Przypuszcza się, że teren dzisiejszego centrum gminy był we wczesnym średniowieczu wielką polaną wypasową, przysiółkiem Białego Dunajca o nazwie Bańkówki albo Wańkówki.

Około 1620 roku Poronin stał się odrębną wsią. W 1806 roku wybudowano tu kaplicę, a w 1833 roku utworzono samodzielną parafię z kościołem. Około 1813 roku powstał w Poroninie zakład przerabiający surówkę – Kuźnia Poroniańska. Wyrabiano tu doskonałe kosy i lemiesze, stąd pochodzi nazwa części wsi – Kośne Hamry.

Już na początku XIX wieku Poronin był letniskiem, znanym bardziej niż Zakopane. Bywali tu wielcy Polacy, jak Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan czy Leopold Staff. W latach 1913-1914 w zajeździe Pawła Guta Mostowego bywał mieszkający w pobliskim Białym Dunajcu Włodzimierz Lenin. W 1947 roku w budynku karczmy Gutów-Mostowych utworzono Muzeum Lenina a na przyległym placu postawiono jego pomnik. W 1970 roku organizacja Ruch planowała podpalenie muzeum jako protest przeciwko obchodom 100-lecia urodzin Lenina. Muzeum zlikwidowano w 1990 roku, a pomnik obalono. Obecnie w tym budynku mieści się Gminny Ośrodek Kultury.

Przez wiele lat Poronin był stolicą gminy. W 1977 roku został włączony do gminy Tatrzańskiej razem z sąsiednimi wsiami. Jednakże z dniem 30 grudnia 1994 roku ponownie utworzono gminę Poronin.

nocleg dom wczasowy paryżanka |