Noclegi Powidz

Powidz to popularne letnisko położone w województwie wielkopolskim, nad czystym Jeziorem Powidzkim. Miejscowość ta ma bogatą historię sięgającą XIII lub XIV wieku i oferuje wiele atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić Górę Zamkową, będącą pozostałością średniowiecznego grodziska stożkowego, oraz XIX-wieczny neogotycki kościół św. Mikołaja. Wolny czas w Powidzu można również spędzić na wypoczynku nad jeziorem lub zwiedzając leśne tereny Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Powidz to miejsce, które zachwyca swoją historią i pięknem przyrody. Przez wiele lat, aż do 1934 r. miejscowość miała prawa miejskie, utraciła je jednak na skutek reformy administracyjnej, obecnie ma status gminy. Do dzisiaj zachowała się tam charakterystyczna małomiasteczkowa zabudowa. Jednak bez względu na to, czy Powidz jest wsią, czy miastem, walorów turystycznych nikt mu nie odbierze.

Turyści przyjeżdżają w te okolice ze względu na możliwość wypoczynku nad jeziorem oraz by cieszyć się urokami Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Jezioro Powidzkie należy do najczystszych, panują tam dobre warunki do nurkowania oraz uprawiania sportów wodnych – można wypożyczyć sprzęt do pływania, np. rowery wodne, a także skorzystać z możliwości nauczenia się windsurfingu czy wyczarterowania jachtu! Co roku latem na Jeziorze Powidzkim organizowane są widowiskowe regaty.

Warto również odwiedzić leśne tereny Powidzkiego Parku Krajobrazowego, pełnego jagód i grzybów. W Powidzu-Dolinie utworzono ścieżkę dydaktyczną w obrębie gospodarstwa szkółkarskiego, która przedstawia etapy życia lasu oraz zapoznaje zwiedzających ze spotykanymi tam podstawowymi gatunkami roślin i zwierząt. To świetny pomysł na rodzinną wycieczkę! Można także wybrać się nieco dalej, na przykład do miejscowości Mrówki, gdzie znajduje się Skansen Archeologiczny. To okazja do zobaczenia wczesnośredniowiecznego grodziska obronnego od środka i przekonania się, jak wyglądało codzienne życie w takim miejscu.