Sierpc to miasto położone w województwie mazowieckim, które ma wiele do zaoferowania turystom. Jego historia sięga aż 400 r. p.n.e., kiedy to znajdowały się tu pierwsze osady ludzkie. W X w. n.e. Sierpc był już znany w kraju, a w 1003 r. erygowano tu parafię i zbudowano kościół. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1322 r., co sprzyjało rozwojowi handlu.
Dzięki pieszym szlakom turystycznym, można bardzo dobrze poznać ziemię sierpecką. Czerwony szlak im. Bolesława III Krzywoustego wiedzie z Płocka do Sierpca i liczy ok.65 km, a zielony, im. Bartosza Paprockiego prowadzi z Sierpca do Szczutowa.
Jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Sierpcu jest Muzeum Wsi Mazowieckiej, które zostało założone w 1971 r. jako oddział Muzeum Etnograficznego. Na jego terenie zgromadzono ponad 80 obiektów oraz zespołów architektonicznych, w tym 11 zagród chłopskich z XIX/XX w., dworek szlachecki po rekonstrukcji, drewniany kościół z XVIII w. czy zespół karczemny z karczmą.
Drugi oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej mieści się w ratuszu, który wybudowano tu w 1841 r. w stylu klasycystycznym. W tym oddziale muzeum wystawia najczęściej ekspozycje czasowe, które promują kulturę lokalną oraz kulturę innych narodów.
Trzecim oddziałem jest Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, oddalonym od Sierpca o ok.22 km. Wystawy, które możesz tam zobaczyć to „Gabinet lekarza z małego miasteczka”, „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach” oraz dwa wnętrza mieszkań z XIX w.
W Sierpcu znajduje się też gotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który został wybudowany po spaleniu się drewnianej świątyni stojącej na tym miejscu od 1483 r. Zwróć uwagę na neoromański ołtarz główny, w którym ustawiono rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem datowaną na poł. XIV w.
Jeśli planujesz urlop, warto wybrać kierunek: Sierpc! Noclegi znajdziesz tu głównie w kameralnych hotelach, zajazdach lub gospodarstwach agroturystycznych. Wiele obiektów noclegowych posiada sale konferencyjne oraz weselne, gdzie możesz zorganizować szkolenie firmowe lub urządzić ważną imprezę rodzinną.