Noclegi Swornegacie

Swornegacie to malownicza wieś letniskowa położona na południu Kaszub, pomiędzy jeziorami Witoczno i Karsińskim, nad rzeką Brdą. Ta lokalizacja sprawia, że wieś ta jest idealnym miejscem dla kajakarzy i żeglarzy, a także dla osób szukających bazy wypadowej do Borów Tucholskich i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. W tych pięknych parkach narodowych czeka na turystów wiele ścieżek i szlaków spacerowych, gdzie można zapomnieć o zgiełku miasta i cieszyć się bogactwem kaszubskiej przyrody.

Swornegacie to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Wiosną i latem turyści mogą korzystać z uroków zielonych lasów, czystych jezior i błękitnych rzek. Wieś sąsiaduje z Borami Tucholskimi, gdzie wytyczono wiele kilometrów szlaków spacerowych i rowerowych, oraz z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym ze ścieżkami przyrodniczymi. To również raj dla żeglarzy i kajakarzy oraz wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku.

Jesienią Swornegacie zachwycają złotymi liśćmi drzew, a zimą ukryte pod śniegiem Kaszuby stają się oazą spokoju. Ścieżki zachęcają do przypięcia biegówek i wyruszenia na leśne trasy spacerowe. W okolicy organizowane są kuligi, często połączone z ogniskami – tę pozycję w swojej ofercie mają na przykład lokalne gospodarstwa agroturystyczne oraz stadniny koni.

W Swornegaciach warto zwrócić uwagę na obiekty będące wartościowym przykładem kaszubskiej kultury oraz budownictwa charakterystycznego dla tego regionu. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIII wieku, jednak nie ma tam tak starych zabytków. Do 1980 roku w Swornegaciach można było zobaczyć drewniany kościółek z pierwszej połowy XVIII wieku – teraz jednak uzupełnia ekspozycję skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Jedyną świątynią we wsi jest kościół św. Barbary z 1916 roku, utrzymany w stylu kaszubsko-pomorskim. Wewnątrz znajdują się polichromie nawiązujące do okolicznych krajobrazów, żyrandole wykonane z drewna i rogu oraz bogato zdobione organy.

Wśród zabudowań Swornegaci wyróżnia się charakterystyczny gmach Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego. Pełni on rolę centrum kultury oraz informacji turystycznej. Turyści mogą tam zobaczyć zgromadzone pamiątki oraz wziąć udział w organizowanych jarmarkach i kiermaszach. Ciekawą propozycją są także warsztaty rękodzielnicze, na przykład dotyczące haftu kaszubskiego.

Swornegacie to miejsce stworzone do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zdecydowanym hitem są tam sporty związane z wodą – przez Swornegacie biegnie szlak kajakowy rzeki Brdy o długości ponad 230 kilometrów. Dużą atrakcją okolicy jest Jezioro Karsińskie, które dzięki Brdzie łączy się z jeziorami Charzykowskim, Witoczno, Łąckim, Płęsno, Dybrzyk i Kosobudno. To znakomity szlak kajakowy, ale także popularne kąpielisko.

W Swornegaciach warto spróbować także innych form rekreacji, jak jazda na rowerze. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Kaszubska Marszruta – przez wieś biegnie oznakowany na czerwono fragment, ze wsi Charzykowy do Czerska. Trasa nie jest trudna, ciągnie się lokalnymi drogami oraz utwardzonymi ścieżkami pośród lasów należących do Borów Tucholskich, wzdłuż jezior i rzecznych dolin.