Noclegi Szczytno

Szczytno to urokliwe miasto, położone na pograniczu Pojezierza Mrągowskiego i Równiny Mazurskiej, w otoczeniu dwóch malowniczych jezior. Ta wyjątkowa lokalizacja sprawia, że turyści uwielbiają spędzać tutaj swój wolny czas. Nic dziwnego, bowiem cała Warmia i Mazury od lat zajmują wyjątkowe miejsce w sercach wielu Polaków. Bujne lasy z wyznaczonymi ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, oraz liczne jeziora wypełnione krystalicznie czystą wodą potrafią zachwycić każdego. Dodatkowo Szczytno oferuje bogactwo zabytków i jest doskonałym miejscem do zanurzenia się w kulturze i zwyczajach dawnych mieszkańców tych okolic.

Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania w Szczytnie są ruiny dawnego zamku. Powstał on na miejscu drewniano-ziemnej strażnicy obronnej, którą w 1370 roku spalili Litwini pod wodzą księcia Kiejstuta. Przez wiele lat zamek, wraz z murami obronnymi i fosą, imponował wspaniałym widokiem nad miastem. Niestety, od połowy XVII wieku, zaniedbany, zaczął powoli popadać w ruinę. Dodatkowo jego upadek przyspieszyły ówczesne władze miejskie, które postanowiły częściowo rozebrać budowlę, a pozyskaną w ten sposób cegłę sprzedać mieszkańcom pod budowę domów. W ten sposób zniknęła większa część murów obronnych, wieża i jedno ze skrzydeł zamku. Obecnie, w odrestaurowanych wnętrzach, swoje miejsce mają urzędy oraz oddział Muzeum Warmii i Mazur.

Niedaleko ruin zamkowych, znajduje się Jezioro Długie, które stanowi niezwykłą atrakcję zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. W okolicy jeziora powstała plaża, boiska do gry w siatkówkę oraz plac zabaw dla dzieci. Wypożyczalnie sprzętu wodnego dostarczają rozrywki dla odwiedzających. Podczas wakacji, można tu spotkać całe rodziny, cieszące się odpoczynkiem i atrakcjami. Wokół jeziora wytyczono ścieżki spacerowo-rowerowe, dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić swój wolny czas.

Szczytno to miasto, które fascynuje turystów o każdej porze roku, niezależnie od pogody. W przypadku niepogody, warto wykorzystać czas na poznanie historii miasta i całego regionu. Muzeum Mazurskie jest idealnym miejscem, które skrywa w swoich wnętrzach kilka tysięcy eksponatów związanych z kulturą materialną i historią mieszkańców tych ziem. Muzeum mieści się w odnowionych pomieszczeniach wspomnianych ruin zamkowych. Warto zwrócić uwagę na bogatą kolekcję ludowych mebli mazurskich, a także zbiory strojów ludowych i sprzętów gospodarstwa domowego.

nocleg domek 10 osobowy nad jeziorem Marksoby |