Noclegi Sztutowo

Sztutowo to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Sztutowo na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501. Jest siedzibą sołectwa Sztutowo, do którego należy również miejscowość Grochowo Drugie. Miejscowość jest siedzibą gminy Sztutowo. Pomiędzy Sztutowem a Kątami Rybackimi znajduje się rezerwat kormoranów czarnych. Wieś jest ośrodkiem wczasowym i krajoznawczym.

W drugiej połowie XVI wieku wieś należała do Mierzei Wiślanej terytorium miasta Gdańska i była położona w województwie pomorskim. W latach 1975–1998 miejscowość była położona w województwie elbląskim.

Na terenie miejscowości znajduje się rzymskokatolicka parafia św. Wojciecha, której świątynią jest dawny kościół baptystyczny wzniesiony w latach 1860–1878.

Pierwsze wzmianki o Sztutowie pojawiły się w 1432 roku. Po I rozbiorze Polski Sztutowo zostało zaanektowane przez Prusy i podlegało administracji pruskiej w latach 1773–1918. W 1919 znalazło się na terenie Wolnego Miasta Gdańska, a 1 września 1939 zostało włączone do III Rzeszy.

W latach 1939–1945 na terenie gminy znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny KL Stutthof, który był najdłużej działającym obozem koncentracyjnym poza przedwojennymi granicami Niemiec. Obecnie funkcjonuje tu Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Po II wojnie światowej wieś została przyłączona do Polski, a dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. W latach 1948–1950 stacjonował tu sztab 10 batalionu Ochrony Pogranicza.

Sztutowo jest miejscowością letniskową wykorzystującą położenie między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. We wsi znajdują się dwa przystanki Żuławskiej Kolei Dojazdowej oraz czynny drogowy most zwodzony na Wiśle Królewieckiej.

nocleg domek myśliwski w Kątach Rybackich |