Noclegi Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne to miasto położone w województwie podkarpackim, nad rzeką Strwiąż. Jest siedzibą powiatu bieszczadzkiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Ustrzyki Dolne. Miasto leży na wysokości około 480 m n.p.m., na trasie małej i dużej pętli bieszczadzkiej.

Historia Ustrzyk Dolnych jest bardzo ciekawa. Wieś prawa wołoskiego Vstryki, własność starostwa przemyskiego, położona była na przełomie XVI i XVII wieku w ziemi sanockiej województwa ruskiego. Ustrzyki Dolne uzyskały lokację miejską po 1727 roku, zdegradowane w 1945 roku, ponowne nadanie praw miejskich w 1952 roku. W latach 1944–1951 miasto należało do ZSRR (wróciło do Polski w ramach umowy o zmianie granic podpisanej między RP a ZSRR 15 lutego 1951 r.). W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. krośnieńskiego.

W 1497 roku król Jan Olbracht oddał okolice Ustrzyk Dolnych w dzierżawę Iwonii Janczonowiczowi herbu Przestrzał rodem z Siedmiogrodu, za zasługi położone w czasie wojny bukowińskiej. W 1509 roku Iwonia Unihowski herbu Przestrzał, protoplasta rodu Ustrzyckich, lokował wieś Ustrzyki, wtedy nazwaną Ustryk. Wioska leżała u zbiegu dwóch bezimiennych strumieni, a mieszkańcy nazywali ją po staropolsku Us, czyli ujście, Rzyk, czyli rzeki – stąd nazwa wsi Ustrzyki, albo ujście rzeki.

Warto również wspomnieć o wydarzeniach związanych z konfederacją barską. W sierpniu 1769 roku w okolicach Ustrzyk Dolnych toczyły się walki konfederatów barskich przeciwko wojskom rosyjskim Drewicza. 8 sierpnia 1769 roku pod Hoszowem w bitwie z Rosjanami zostaje ranny Franciszek Pułaski komornik bielski, rotmistrz przemyski konfederacji barskiej.

Ustrzyki Dolne to miasto o bogatej historii i ciekawych tradycjach. Jest to miejsce godne odwiedzenia dla każdego, kto interesuje się historią Polski i chce poznać piękno Bieszczadów.

nocleg Bieszczady Viking |