Noclegi Wiele

Wiele, znane również jako Wielé lub Wielle, to wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Karsin. Wieś znajduje się na południowym krańcu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i nad jeziorem Wielewskim.

Najstarsza pośrednia wzmianka o Wielu pochodzi z 1352 roku, gdzie mowa jest o “puszczy wielewskiej” nad Wdą. Pierwszy zapis nazwy Wiele pochodzi z 1382 roku, z przywileju nadania tej miejscowości prawa niemieckiego przez komtura z Tucholi – brata Henryka von Bullendorfa.

Wiele to miejsce urodzin kaszubskich działaczy: Hieronima Derdowskiego oraz Tomasza i Wincentego Rogalów.

Wieś jest miejscowością letniskowo-wypoczynkową i rolniczą. Nad jeziorem Wielewskim znajdują się ośrodki wypoczynkowe oraz zakład przeróbki drewna. W Wielu znajduje się również Muzeum Ziemi Zaborskiej, z największą w kraju kolekcją haftów jednego autora (ok. 500 dzieł) – Leonarda Brzezińskiego, twórcy szkoły haftu wielewskiego.

We wsi odbywają się również Turnieje Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia. Od 2004 roku rokrocznie latem Wiele jest jedną ze scen Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.

Według rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są: zespół ruralistyczny wsi, kościół parafialny pw. św. Mikołaja, cmentarz grzebalny oraz Kalwaria Wielewska, która obejmuje park kalwaryjski, 16 kaplic, 6 stacji drogi krzyżowej (figury), pustelnię (dom dla stróża).

Neobarokowy kościół z 1906 roku pod wezwaniem św. Mikołaja został zbudowany na miejscu dawnego, drewnianego kościoła z 1728 roku. Część materiału starego kościoła wykorzystano do budowy kościoła w pobliskim Karsinie. Na wzgórzach otaczających jezioro Wielewskie znajduje się Kalwaria Wielewska, drugi taki obiekt na Pomorzu Gdańskim obok Kalwarii Wejherowskiej, założona w latach 1915–1927.

nocleg ośrodek wypoczynkowy efka wiele |