Noclegi Wilkasy

Wilkasy to wieś położona na Mazurach, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Giżycko przy drodze krajowej nr 59, stanowiąc południowe przedmieście stolicy powiatu. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.

Wieś leży na północno-zachodnim brzegu jeziora Niegocin. Wieś tę otaczają jeziora Niegocin, Tajty, Wilkasy Małe, Wilkasy Duże. Jest ośrodkiem sportów wodnych. Miejscowość położona jest przy linii kolejowej nr 38 Białystok – Głomno. Dla odróżnienia od miejscowości Wilkasy, przystanek kolejowy nosi nazwę Niegocin.

W Wilkasach mieszczą się:

  • Ośrodek Sportowo-Turystyczny AZS Wilkasy
  • Port PTTK Wilkasy
  • Ośrodek Wioska Turystyczna Wilkasy
  • Szkoła Podstawowa
  • parafia św. Rafała Kalinowskiego

Duża liczba turystów przybywających na imprezy na jeziorze Niegocin, przyczyniła się do powstania kolejnych miejsc noclegowych oraz wypożyczalni sprzętu wodnego, kajaków, czarteru jachtów, a turystyka stała się jednym z ważnych źródeł dochodów miejscowej ludności.

Do Wilkas należy również osiedle Zalesie.

Wieś założono przed 1493, w tym bowiem roku komtur z Pokarmina Melchior Köchler von Schwansdorf odnowił dawny przywilej dla mieszkańców Wilkas. W 1625 mieszkała tu wyłącznie ludność polska, a w późniejszym czasie mieli tu majątek ziemski wywodzący się z polskiej szlachty Wierzbiccy. Założyciele wsi nie są znani, lecz pierwszym znanym sołtysem Wilkas jest Jan Górski.

agroturystyka Krzysztof Holdynski |