Noclegi Złotów

Złotów to miasto położone w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim. Jest siedzibą władz samorządowych Gminy Miasta Złotów, Gminy Złotów oraz powiatu złotowskiego. Miasto leży w południowo-zachodniej części Pojezierza Krajeńskiego, będącego częścią Pojezierza Pomorskiego, na terenie historycznej Krajny, na pomorsko-wielkopolskim pograniczu, nad rzeką Głomią i jeziorami: Złotowskim (Miejskim), Babą, Burmistrzowskim, Proboszczowskim oraz Zaleskim.

Historia Złotowa sięga neolitu, kiedy to pojawiły się pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta. W średniowieczu kroniki wzmiankują gród Wielatowo, położony na ziemi krajeńskiej. Za datę powstania miasta uznaje się rok 1370. Wówczas to prywatne miasto szlacheckie Złotowo, własność wojewody płockiego Piotra Potulickiego, leżało w powiecie nakielskim województwa kaliskiego.

Z tytułu swojego położenia na pograniczu, Złotów był wielokrotnie niszczony, m.in. podczas potopu szwedzkiego i III wojny północnej. Po rozbiorach Złotów stał się częścią Królestwa Prus, a następnie zjednoczonych Niemiec. W granice Polski powrócił w roku 1945, od tamtej pory kilkakrotnie zmieniając przynależność administracyjną.

nocleg bar i agroturystyka pod kotami |