Noclegi Busko-Zdrój

Busko-Zdrój, miasto uzdrowiskowe w Polsce, położone w województwie świętokrzyskim, jest stolicą powiatu buskiego i siedzibą gminy Busko-Zdrój. Jego historia sięga XII wieku, kiedy to było znane jako Bużsk, a później, w XIII wieku, jako Busk. Jest to siódme miasto pod względem liczby mieszkańców w województwie świętokrzyskim. W latach 1975–1998 znajdowało się w województwie kieleckim.

Busko-Zdrój jest zlokalizowane w historycznym regionie Małopolski, w ziemi sandomierskiej. Otrzymało prawa miejskie w 1287 roku, które zostały odebrane w 1869 roku, a następnie przywrócone w 1916 roku. W ostatniej ćwierci XVI wieku Busko było miastem klasztoru norbertanek buskich w województwie sandomierskim.

Miasto jest punktem wyjścia czerwonego szlaku turystycznego, który prowadzi do Solca-Zdroju. Nazwa miasta była również noszona przez statek MS „Busko-Zdrój”.

Busko-Zdrój jest położone w południowej części województwa świętokrzyskiego, 50 km na południe od Kielc i 80 km na północny wschód od Krakowa. Leży w regionie zwanym Ponidziem, od przepływającej przez niego rzeki Nidy, na Garbie Wójczańsko-Pińczowskim.

Klimat w Busku jest nizinny z cechami kontynentalnymi. Komfort klimatyczny obejmuje około 39% dni w roku, liczba dni „gorących i upalnych” wynosi 13%, a „bardzo zimnych” – poniżej 1,5%. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 7,8 °C, a maksymalna amplituda temperatury wynosi 60 °C. Wysoka jest liczba godzin ze słońcem – 1151. Roczna wilgotność względna powietrza wynosi od 71% do 80%.

Hotel Pod Świerkiem spa |