Noclegi Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, graniczące z Czechami. Historycznie miejscowość znajdowała się w hrabstwie kłodzkim i położona jest w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich.

Centrum jest położone na wysokości 537 m n.p.m., a najwyżej położoną częścią miasta jest Zieleniec, który leży na wysokości 800–960 m n.p.m. Sąsiednie gminy to Lewin Kłodzki i gmina Szczytna. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego.

Polską nazwę Duśniki oraz niemiecką Reinerz wymienił śląski pisarz Józef Lompa w książce Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej wydanej w Głogówku w 1847 roku. Do 1945 r. stosowano poprzednią niemiecką nazwę Bad Reinerz, a w 1946 r. ustalono urzędowo polską nazwę Duszniki Zdrój.

Jako uzdrowisko przyciąga co roku wielu turystów poszukujących relaksu i regeneracji sił. W mieście znajdują się liczne atrakcje turystyczne, takie jak muzea, zabytkowe kościoły i pałace, a także parki krajobrazowe i lasy, które stanowią idealne miejsce dla spacerów i wycieczek rowerowych.

W Muzeum Papiernictwa, które mieści się w zabytkowym młynie papierniczym z XVI wieku, można zapoznać się z historią produkcji papieru oraz obejrzeć unikalne eksponaty związane z tym rzemiosłem. Innym ciekawym miejscem jest Muzeum Fryderyka Chopina, poświęcone życiu i twórczości tego wybitnego kompozytora.

Dla miłośników historii i architektury polecamy zwiedzenie Kościoła św. Piotra i Pawła oraz Pałacu Schaffgotschów, który obecnie pełni funkcję hotelu. Warto również wybrać się na spacer do Parku Zdrojowego, gdzie znajdują się liczne alejki spacerowe, fontanny i pomniki.

W okolicy miasta znajdują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze lasy i góry. Można tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową oraz narciarską. W sezonie zimowym warto wybrać się do Zieleńca, gdzie znajdują się liczne trasy narciarskie oraz wyciągi.

nocleg dom w dolinie |