Noclegi Stegna

Stegna, znana również jako Steegen lub Kobbelgrube, to wieś w północnej Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Stegna. Leży na Żuławach Wiślanych, nad Zatoką Gdańską, w rejonie Mierzei Wiślanej. Wieś posiada przystań morską dla rybaków (pas plaży), kąpielisko morskie i lokalny węzeł drogowy (skrzyżowanie dróg wojewódzkich: nr 501 i nr 502).

Wieś należąca do Mierzei Wiślanej terytorium miasta Gdańska położona była w drugiej połowie XVI wieku w województwie pomorskim. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie elbląskim.

Historia Stegny sięga czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to przebiegał w rejonie wsi szlak handlowy w kierunku Królewca. Pierwsza wzmianka o Stegnie pochodzi z 1432 roku. Na terenie obecnej miejscowości znajdowały się wtedy dwie osady – jedna nad brzegiem morza, druga w okolicach kościoła. Steegen (nazwa pochodząca od “stogu” siana) była siedliskiem rybaków pomorskich, natomiast w Kobbelgrube (nazwa wywodząca się od stadniny zajmującej się hodowlą klaczy) znajdował się kościół, który został wymieniony w dokumentach z 1465 roku.

Pod koniec wojny trzynastoletniej, w 1465 roku, przebywały tu delegacje: polska (w jej składzie zasiadał m.in. Jan Długosz) oraz krzyżacka, omawiające warunki II pokoju toruńskiego. Po I rozbiorze Polski Stegna została zaanektowana przez Prusy. W latach 1773-1918 Stegna podlegała administracji zaboru pruskiego, a w 1919 roku znalazła się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. 1 września 1939 roku została włączona do niemieckiej III Rzeszy. Wiosną 1945 roku Stegna znalazła się ponownie w Polsce.

nocleg ośrodek kolonijny jagódka | nocleg ośrodek wczasowo rehabilitacyjny bursztyn | nocleg ośrodek wypoczynkowy ogrodnik |